Czym charakteryzuje się nóż motylkowy – balisong?

Balisong – inaczej nóż motylkowy – to popularny rodzaj broni białej, który został opracowany jako nóż do walki na Filipinach. Obecnie jest jednak stosowany głównie do codziennego użytku, a także jako nóż do wykonywania trików. Co warto o nim dokładnie wiedzieć?

Konstrukcja noża motylkowego

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to charakterystyczna budowa balisonga. Jest to nóż składany, którego ostrze chowa się po złożeniu w dwóch częściach rękojeści. Zazwyczaj jest nożem stosunkowo niewielkim i bardzo poręcznym, co pozwala nie tylko szybko go wyjąć i użyć, ale też przekłada się na duże zainteresowanie balisongiem jako akcesorium do wykonywania trików.

Nie tylko do trików

Oczywiście ostrze noże motylkowe mogą być wykorzystywane w codziennym życiu do różnych celów, nie tylko do zabawy. Sprawdzą się przede wszystkim jako EDC (every day carry), czyli noże, które nosimy przy sobie codziennie na wszelki wypadek. Wszystko dlatego, że motylki nie wymagają dodatkowej pochwy i mogą być schowane nawet w kieszeni.

Jak nauczyć się trików z nożem motylkowym?

Decydując się na ćwiczenie trików, należy pamiętać, że nóż motylkowy to nadal rodzaj broni białej i może spowodować uszkodzenie ciała. Dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby nauczyć się podstaw trików z nożem – repliką, wykonanym z gumy lub innego tępego materiału. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawet jeśli wyślizgnie ci się z ręki, nie spowoduje przypadkowego uszkodzenia ciała.