Usterki drzwi w samochodach

Drzwi, jak każdy element użytkowy, ulegają od czasu do czasu usterkom. Najczęściej jest to spowodowane po prostu ich regularnym użytkowaniem. Wielokrotne zamykanie i otwieranie, a także szarpnięcia i uderzenia, mogą uszkodzić ich powierzchnię oraz mechanizm działania. Na szczęście, nie wszystkie uszkodzenia wymagają specjalistycznej pomocy mechanika – z niektórymi poradzisz sobie samodzielnie.

Uszkodzenia powierzchnia drzwi 

Drzwi w samochodach ulegają zarysowaniom dość często, szczególnie jeśli porównamy je do innych elementów karoserii. Wynika to oczywiście z ich ulokowania, dużej powierzchni oraz częstego użytkowania. Spotyka to zarówno drzwi lewe przednie, jak i prawe. Rzadziej obtarciom ulegają drzwi tylne lub bagażnikowe. 

Zarysowania niewielkich rozmiarów możesz naprawić samodzielnie. Wykorzystuje się w tym celu specjalne środki tworzące powłokę (na przykład ceramiczną) lub okleja zarysowania odpowiednio dobraną folią. Oczywiście polecamy drugie rozwiązanie, które niestety jest dość drogie, jednak bardziej efektowne. Trudniejsze w samodzielnej naprawie mogą okazać się wgniecenia karoserii drzwi.

Uszkodzenia mechanizmów drzwi 

Do poważniejszych awarii użytkowych należą te, które dotykają elementów mechanicznych – na przykład mocowań, klamek lub łączeń. Wówczas konieczna może okazać się pomoc specjalistycznego mechanika. Zakup nowych zawiasów nie jest szczególnie drogi – typowy zestaw kosztuje od kilkudziesięciu do około 200 złotych. Warto wybierać zawiasy wykonane z tworzyw odpornych na procesy korozji oraz wytrzymałych, które nie ulegną ponownej awarii zbyt szybko. Odpowiedni zestaw znajdziesz z łatwością, dobierając go względem swojej marki oraz modelu samochodu.